Testuji pro vás

Testování mouky z Mlýna Havlíčkův Brod

Hodnocení uživatelů: 5 / 5

Aktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnocení
 

Jak všichni dobře víte, tak moc ráda peču. Pečení je moje velké hobby, u kterého relaxuji. Když jsme natáčeli můj pořad Vaříme s Vendy pro televizi Barrandov, tak se celý tým přesvědčil, že moje největší spotřeba je smetany, másla, sádla, mouky a čokolády. Ano, bez těchto surovin si nedovedu českou kuchyni a své vaření představit J

Mouka je pro mě důležitá nejen při pečení, ale i vaření. Více jak 15 let mi rukama prošlo hodně druhů mouk. Z počátku jsem se nechala ovlivnit akcemi řetězců a upřednostňovala jsem jen cenu, většinou privátních značek. Postupně, jak jsem se zlepšovala jako kuchařka, začala jsem vyžadovat kvalitnější suroviny a začala zkoušet i různé druhy mouky. A to hlavně kvůli tomu, že mi neustále praskaly knedlíky, nebo mi nekynulo hezky těsto. A také na chuti je kvalita mouky znát.

Po testování většiny mouk na trhu se MÝM FAVORITEM V MOUKÁCH staly mouky z Mlýnu Havlíčkův Brod. Havlíčkobrodská mouka mě totiž nikdy nezklamala. Kynutá těsta kynou sami, knedlíky už mi nepraskají a dokonce z žitné mouky peču i domácí chleba. A tak když jsem hledala partnera do projektu Vaříme s Vendy, byl pan MVDr. Roman Valenta jeden z prvních, které jsem kontaktovala a požádala ho o spolupráci.

Pan ředitel mě vřele přijal a ukázal mi celý mlynářský proces výroby. Uznávám, že v tu chvíli jsem se cítila jak úplný neználek. PŘEDSTAVOVALA JSEM SI TO JEDNODUŠE, vždyť jak to bylo v pohádkách? Přivezlo se zrní, to se semlelo, dalo do pytlů a je hotovo. Opak je pravdou! Výrobní proces je velmi náročný, tedy v případě, že chcete kvalitní mouku. Hluboce se skláním před panem ředitelem, který zachovává tradiční poctivou výrobu mouky, která není jen o přístrojích, ale hlavně o lidech, které k mlynářskému řemeslu přistupují jako ke svému poslání a dělají ho s láskou.

A JAK JE TO TEDY S VÝROBOU MOUKY? Obilí, a to jak pšenici, tak žito, nakupují od stálých, léty prověřených dodavatelů, u kterých se mohou spoléhat na určitou kvalitu. Samozřejmě i tak se zrno po dodávce podrobně kontroluje. Pak se zrno sype do jednotlivých sil podle obsahu lepku. Úkolem mlýnského stárka je namíchat směs určenou k mletí mouky stejných parametrů. Zrno, než se z něho stane mouka, prochází velkou čistírnou v rozsahu pěti pater, samotné mletí se provádí na takzvaných mlecích stolicích, vysévačích a čističkách krupic. Z mletého obilí se pak oddělují jednotlivé druhy mouky, krupce a otruby.

Nutno zdůraznit, že pan ředitel Valenta NEUSTÁLE VYLEPŠUJE A MODERNIZUJE výrobní proces, například zakoupil kvalitní čistírenský stroj, který má za úkol zbavit zrno všech možných příměsí a nečistot, aby do procesu mletí šlo už jenom opravdu čisté zrno. Dalším moderním strojem v Mlýnu Havlíčkův Brod je optický třídič, který dovede v zrnu odlišit veškeré barevně odlišné a podezřelé obilky, nebo tzv. peeler, který nahrazuje dříve používanou odíračku.

Souvislost s kosmetickým peelingem milé dámy není náhodná. Peeler ještě více opiluje povrch zrna, na kterém mohou být přítomny mikroorganismy, včetně dalších nežádoucích látek, které se potom v procesu mletí dostanou do mouky právě tam, kde se zrno nedostatečně čistí. Tak to vidíte - se zrnem se v Mlýnu Havlíčkův Brod zachází jako s pletí – ZRNO MUSÍ BÝT DOKONALÉ!

Když jsem panu řediteli vyprávěla mé zkušenosti s moukou a to, že jejich mouky mám opravdu moc ráda, že mě nikdy nezklamaly, tak mě pan ředitel však upozornil „Ano, kvalita mouky je velmi důležitá, ale důležité je i zacházení s moukou před jejím využitím v kuchyni. MOUKU MUSÍTE MÍT USKLADNĚNOU V POKOJOVÉ TEPLOTĚ.  Nemůžete v zimě jít na nákup, koupit mouku a ihned s ní začít péci – protože je studená. Musíte si jí tedy koupit alespoň den dopředu a ponechat ji v pokojové teplotě. To samé pravidlo platí i v případě, že si mouku uskladňujete v chladné spižírně.

HLUBOCE SMEKÁM, před panem ředitelem MVDr. Romanem Valentou, nejen před jeho úžasným mlýnem, kvalitní moukou, ale především před ním, jako člověkem s morálními životními hodnotami.

Nutno zdůraznit, že si pana ředitele Valenty cením o to víc, že jak je již poznat z titulu pana ředitele, k mlynářskému řemeslu se dostal až v roce 1994, kdy byl mlýn navrácen původním majitelům. V té době měl pan Valenta svou vlastní veterinární ordinaci. Aby mohl dobře provozovat mlynářské řemeslo, jako jeho tatínek a dědeček (na což velmi rád vzpomíná a vypráví), vystudoval potravinářskou školu a nastudoval celý mlynářský proces tak, aby mohl dobře vést mlýn, který vyrábí v dnešní době JEDNU Z NEJLEPŠÍCH MOUK V ČESKÉ REPUBLICE, což dokazují i různé testy a potravinářské zkoušky.

Více o historii Mlýna Havlíčkův Brod, si můžete přečíst zde:

http://varimesvendy.cz/index.php/partneri-blog/198-mlyn-havlickuv-brod

 

Mouka z Mlýna Havlíčkův Brod se stala vítězem v testu „A DOST!“ na Streamu:
https://www.stream.cz/porady/adost

https://www.novinky.cz/domaci/388645-velky-test-polohrubych-mouk.html

 

A tady si můžete poslechnout rozhovor s panem ředitelem MVDr. Romanem Valentou:

http://www.rozhlas.cz/vysocina/tandem/_zprava/hruba-mouka-je-vynalez-ceskych-mlynaru-rika-majitel-mlyna-roman-valenta--1573279

 

 

Kontakty

NAKLADATEL KUCHAŘKY

VENDY PRODUCTION s.r.o.
Za Rybníčkem 481, Strančice, 251 63
IČ: 04971647
DIČ: CZ04971647

 

Bankovní spojení: 4222987339/0800 Česká spořitelna

KUCHAŘKA, AUTORKA KNIHY A BLOGU

Vendula Špetlíková